0 6 min 6 ay

CHP Gümüşhane Vilayet Lideri Bedri Ağaç, Gümüşhane’nin sahipsiz bırakıldığını savunarak hükümete tenkitlerde bulundu.

Gümüşhane’nin iktidar yetkilileri tarafından yıllarca oyalandığını söz eden CHP Vilayet Lideri Bedri Ağaç şunları söyledi:

“BU KENTİN İNSANINA HAYAL SATILDI”

“Gümüşhane’de yıllardır; bilbordlarda, elektronik bildord ekranında, basılan 29 Altın Eser proje kitapçığında, broşürlerde yahut iktidar Partisi temsilcileri, seçilmişleri, yetkilileri ve yöneticileri tarafından yapılan ilgili her açıklamada; bu kentin beşerlerine hayaller satıldı, kamuoyu meşgul edildi, oyalandı. İçinde bulunduğumuz an prestiji ile birden fazla öykü olan, pek birden fazla ya hiç başlanmamış yahut başlatıldığı halde bir türlü tamamlanamayan onlarca “Vizyon Proje” gündeme getirildi. Yıllardır, plansız, projesiz, istişare kültüründen uzak ben ettim oldu mantığı ile yalnızca yakınların ve yandaşların kayırıp kollandığı bir grup işlere girişiliyor. Ancak yıllar geçiyor; birilerine sağlanan rantın dışında; hiçbir mevzu tam ve sağlıklı bir halde tamamlanamıyor. Her şey yarım yamalak, daima göz boyama, daima palavra dolan.”

“VERİLEN KELAMLAR VE PROJELER NEREDE?”

Artık tekrar soruyoruz; Bahçecik Barajı; Harşit Çayı Islah projesi ve yürüyüş yolları; teleferik projesi; yürüyen merdivenler; AVM; Çakırgölün Suyuna sahip çıkmayı da içeren Doğal ve Cazibeli içme suyu; Çağdaş Kapalı Pazaryeri; Yeni Hastane ve irtibat yolları; Eski stadın yerine Botanik Parkı; Yeni Stadın üzerine yapılacak Millet Bahçesi; Yeni Otogar; Yeni Sanayi Sitesi; pak ve düzgün bir Hamam; kent içinde kâfi Bay-Bayan Tuvaletleri; Dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşma; Dağı Delip yapacağız dediğiniz Otopark; Bağlarbaşı’ndan Merkeze Kadar tramvay sınırı; Harşit’te yüzecek kayıklar; Karşıyaka Mezire’de yapılacak Kent Park; Kentsel Dönüşüm Projeleri; yeni Konutlardaki etraf düzenlemesi, otopark ve yeşil alan standardı; Kent Hal’i; Binlerce insanın hayali ile oynayarak verilen İş kelamları; Trabzon-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu; Yeni Çağdaş Kent Stadı; Süleymaniye Kayak Projesi; yeni ve kâfi bir kent mezarlığı; yaygınlaştırılmış internet çizgisi ve bilhassa köylerde telefon çekmeme problemlerinin tahlili; bilhassa alım, ihaleler ve harcamalardaki şeffaflık; beşerler ortasında ayrımcılık, torpil ve kayırmacılığın bitmesi; Esnafa borç dışında yardım ve kira yardımı; adalet; hesap verebilirlik; şeffaflık ve liyakat nerede? Kaldırımlar çok makus, mahalle yolları ve orta sokaklar çok bakımsız, hala Harşit’e onlarca yerden kanalizasyon akıyor. Bu işler, bu ve gibisi projeler neden bir türlü tamamlanamıyor ve hatta bir kısmına neden hiç başlanmamış durumda?”

“128 MİLYAR DOLAR NEREDE?”

“Tabi bütün ülkede sorulduğu ve merak edildiği için biz de soruyoruz; 128 Milyar Dolar nerede? Sorularımıza dört gözle yanıt bekliyoruz.
Yerelde yahut genelde iktidarı oluşturan partilerden seçilmiş yetkili, sorumlu ve temsilcilerin vazifesi; su, kanalizasyon dahil alt yapı, yollar, caddeler ve sokaklarının düzgün hale getirildiği, kaldırımlarında yürünebilen, suyu gönül rahatlığı ile içilen, havası pak, yeşil alan ve toplumsal ömür alanları geliştirilmiş, otopark sorunu çözülmüş, çarpık yapılaşma sonlandırılmış, iş ve istihdam sorunu çözülmüş, herkese tarafsız, adil ve eşit hizmet ve imkan verilen, eğitiminin kalitesi ile bu kentin çocuklarının Türkiye’nin başka gelişmiş bölgelerindeki çocuklar ile rekabet edebilecek seviyeye geldiği; sağlık alt yapısının; gerek hekim gerekse de ekipman ve donanım açısından bu kentin insanlarını çok fevkalâde durumlar dışında komşu vilayetlere gitmek mecburiyetinde bırakmayacak bir standarda ulaşmış, üretim yapan çiftçi ve köylüsünün emeğinin karşılığını alabildiği, turizmden hissesini alan, ticaretin canlandığı, endüstrinin geliştiği, huzurlu ve memnun insanların yaşadığı, etraf ile barışık, kültürü ve sanatıyla çağdaş ve yaşanabilir bir kent yaratmaktır.”

“BU VİLAYET UYGUN YÖNETİLEMİYOR”

CHP’li Ağaç son olarak, “Sonuçta vaatler ve mevcut durum ortada. Yıllardır söylüyoruz; Gümüşhane sahipsiz, bu vilayet düzgün yönetilemiyor. AKP iki devirdir yerelde iktidarda fakat; yaklaşık 20 yıldır da tek başına iktidar ve dört devirdir de 2-0 biçiminde vekiller AKP’de. İktidar partisinin vekilleri, mahallî yöneticileri, teşkilatları ve bir de iktidara şartsız takviye veren siyasi ortağı var. Bizim problemimiz isimlerle değil, idare ve siyaset anlayışı ile. Bu siyaset anlayışını oyları yahut dolaylı dayanakları ile iktidara getiren ve değişim fırsatlarını değerlendirmeyip orada tutan vatandaşlarımızın da şapkalarını önlerine ve ellerini vicdanlarına koyup yeni bir kıymetlendirme yapmalarının vakti gelmedi mi?” tabirleriyle kelamlarına son verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir