0 6 min 5 ay

Dünyanın önde gelen üniversite sıralama kuruluşlarından THE, global üniversitelerin Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma gayelerini gerçekleştirme seviyesini ölçtü.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bu sıralamada, “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında dünyada 24. sırada yer alırken, ülkemizde de 1. oldu. “Nitelikli Eğitim” başlığında ise dünya genelinde 48. sırada yer alırken Türkiye’de 2. sırada yer aldı.

İTÜ, dünya sıralamasında iki başlıkta birinci 50 üniversite ortasında

Dünyanın önde gelen yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), Birleşmiş Milletler’in dünyanın en temel on yedi sıkıntısını ve bunlara tahlil olarak önerdiği sürdürülebilir kalkınma gayeleri üzerine yaptığı araştırma sonuçlarını yayınladı.

THE’nın derecelendirmesine nazaran, dünya çapında toplam 1.200 civarında üniversitenin değerlendirmeye alındığı listede İTÜ, 9. Emel olan “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında dünyada 24. sırada yer alırken ülkemizde de başkan durumda yer aldı. 4. Maksat olan “Nitelikli Eğitim”de ise dünya sıralamasında 48. olurken, Türkiye’de de 2. sırada yer alarak büyük bir muvaffakiyete imza attı. Ayrıyeten; 7. Emel olan “Erişilebilir ve Pak Enerji” ile 17. Gaye olan “Amaçlar İçin Ortaklıklar” başlıklarında da büyük ilerleme kaydetti.

2021, İTÜ için “Atılım Yılı” oldu

The Times Higher Education’ın (THE) tesir sıralamasına nazaran; geçtiğimiz yıl dünya üniversiteleri ortasında, Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”na ahenk sürecinin ölçülmesi sonucunda İTÜ’nün genel ortalaması 601+ seviyesindeyken, bu yıl büyük bir sıçrama gerçekleştirerek 101-200 bandında kendine yer buldu. İTÜ, sıralamalarındaki bu yükselişle kıymetli bir muvaffakiyet kaydetti.

İTÜ en büyük başarıyı elde ettiği, “Nitelikli Eğitim” ile “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” alanlarının yanı sıra, toplam altı alanda birinci 101-200 aralığında, tüm maksatlar için yapılan ortalama sıralamasında ise yeniden birinci 200’de yer aldı. Böylelikle, Türkiye’den en uygun dereceleri elde eden üniversite olarak büyük bir muvaffakiyete imza attı.

Altı alanda birinci 101-200 aralığındayız

2021 yılı dünya üniversite sıralamalarına ait değerlendirmede bulunan İTÜ Öğretim Üyesi ve Memleketler arası Derecelendirme Komitesi Lideri Doç. Dr. Hale Özgün İTÜ’nün başarısına ait şu değerlendirmede bulundu:

“Times Higher Education (THE) 2021 Tesir Sıralaması, dünya genelindeki üniversitelerin Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı gerçekleştirmedeki muvaffakiyetlerini; toplumsal, çevresel ve toplumsal gelişmeyle ilgili faaliyetleri üzerinden pahalandıran hayli değerli bir gösterge. Üniversitemiz, THE Impact Rankings sıralamalarına bu yıl bütün başlıkları kapsayacak formda 17 farklı alanda başvurdu. Başvurduğumuz tüm alanlar için ilgili kanıtlarımızın da sunulduğu kıymetlendirme süreci sonunda, dünya sıralamalarında toplam altı alanda birinci 101-200 aralığında yer alırken, bir alanda 24. ve yeniden öbür bir alanda da 48. olduk. İTÜ, bilhassa “Nitelikli Eğitim” ve “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlıklarında dünya sıralamalarında birinci 50 ve birinci 25 içerisinde yer alarak dünyanın en saygın, en yeterli eğitim veren ve çok taraflı sanayi işbirliği kuran üniversitelerinden biri olduğunu kanıtladı. Üniversitemizin elde ettiği bu muvaffakiyetin, ilerleyen yıllarda artan bir ivmeyle devam edeceğine inanıyoruz.”

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri nedir?

Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”; tüm dünyada yoksulluğun azaltılması, demokratik yönetişim ve barışı yapılandırma, iklim değişikliği ve afet riski ve ekonomik eşitsizliği içeren temel alanlarda belirlenen gayeleri içermektedir.

Sürdürülebilir kalkınma emelleri şunlardır: yoksulluğa son; açlığa son; sağlık ve kaliteli ömür; nitelikli eğitim; toplumsal cinsiyet eşitliği; pak su ve sanitasyon; erişilebilir ve pak güç; beşere yakışır iş ve ekonomik büyüme; sanayi, yenilikçilik ve altyapı; eşitsizliklerin azaltılması; sürdürülebilir kentler ve topluluklar; sorumlu üretim ve tüketim; iklim hareketi; sudaki hayat; karasal hayat; barış, adalet ve güçlü kurumlar ile gayeler için paydaşlıklar.

Birleşmiş Milletler çatısı altında Ocak 2016’da yürürlüğe girmiştir ve 2030 yılına kadar belirlenen on yedi maksatta manalı bir ilerleme kaydetmeyi amaçlamaktadır. BM, on yedi emelin yürütülmesi için oluşturduğu Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile hükümetlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı kendi ulusal kalkınma planları ve siyasetlerine entegre etmelerine dayanak sağlar. Birleşmiş Milletler’in kalkınma ajansı olarak faaliyet yürüten UNDP, 170’ten fazla ülke ve bölgede çalışmalarını yürütmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir