0 6 min 6 ay

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, perakende kuyum ticaretini düzenleyen ve bugün prestijiyle yürürlüğe giren Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmeliğe ait değerlendirmelerde bulundu.

Kuyum bölümüne yönelik düzenlemenin, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde dal temsilcilerinin yanı sıra ilgili tarafların görüş ve katkıları alınarak hazırlandığını anlatan Pekcan, “Düzenlemeyle kuyumculuk faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz.” sözünü kullandı.

Pekcan, düzenleme ile kuyumculuk faaliyetlerinin adil rekabet şartları altında yapılmasının ve kesimin daha nitelikli hale getirilerek sağlıklı bir işleyişe kavuşturulmasının hedeflendiğini bildirdi.

Yeni devirde kuyum ticaretinin, işletmesi ismine yetki evrakı alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılacağını belirten Pekcan, hâlihazırda faaliyette olan kuyum işletmelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar durumlarını Yönetmeliğe uygun hale getirerek yetki evrakı almaları gerektiğini söyledi. Pekcan, yetki dokümanının, kuyum ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret Vilayet Müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verileceğini kaydetti.

Yetki evrakı verilmesinde; meslek odasına kayıtlı olma, gelir yahut kurumlar vergisi mükellefi olma ve vergi dairesine vadesi geçmiş borcu bulunmama, meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal mevzuları ortasında kuyum ticareti faaliyeti bulunma üzere kuralların yanı sıra ustalık evrakına sahip olma kaidesinin da arandığına işaret eden Pekcan, ustalık evrakı koşulunun kuyumcu ya da kuyum işletmesinde tam vakitli çalışan en az bir işçi tarafından yerine getirilebileceğini bildirdi.

Kuyum ticaretinin makul nitelikleri haiz olan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılmasına ve bu işle iştigal eden bireylerin mesleksel prestijinin korunmasına ehemmiyet verdiklerini lisana getiren Pekcan, “Kuyum ticaretinin inançlı bir ortamda yapılmasını, bu meslekte nitelikli insan kaynağı yaratılmasını ve işletmelerde hizmet kalitesi ile tüketici memnuniyetinin arttırılmasını amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

-Tespih ve perakende saat satışı özgür

Yönetmelik ile kuyum işletmesinin kuyum ticaretinin yanı sıra faaliyette bulunabileceği alanların belirlendiğini belirten Pekcan, opal, akik, kuvars üzere yarı değerli taşlar ile bu taşlardan yapılan tespih üzere süs eşyasının perakende satış, bakım ve tamiratı ile perakende saat satış, bakım ve tamiratının bu faaliyetlere dâhil edildiğini tabir etti.

-Kuyum işletmelerinde imitasyon eserler bulundurulmayacak

Bakan Pekcan, kuyum ticaretiyle iştigal edenlerin mesleğini icra ederken muhakkak prensip ve kurallara uygun hareket edeceğini belirterek kuyum işletmesinde öbür bir ticari faaliyette bulunulamayacağını söz etti.

Yönetmelik sonrası kuyum niteliği taşımayan demo/imitasyon eserlerin kuyum işletmelerinde bulundurulamayacağını ve bu eserlerin satışının yapılamayacağını belirten Pekcan, böylece tüketicide yanlış algı yaratılmasının ve dalda haksız rekabetin oluşmasının önüne geçileceğini söz etti.

Getirilen düzenleme ile her türlü kuyum reklamında yetki evrakı numarasına ve yetki dokümanındaki işletme ismi yahut unvanına yer verileceği, kuyum işletmesinin aldatıcı bilgi veremeyeceği, haksız ve hukuka ters davranış ve ticari uygulamalarda bulunamayacağı ve bireyleri yasa dışı uygulamalara teşvik edemeyeceği konularının kurala bağlandığını anlatan Pekcan, bu unsur ve kurallara muhalif hareket edilmesi durumunda işletmelere idari yaptırım uygulanacağını söz etti.

-Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacak

Bugüne kadar yaptıkları tüm düzenlemelerde olduğu üzere ticarete ait tüm süreçlerde bürokrasinin azaltılmasına yönelik büyük uğraş sarf ettiklerinin altını çizen Pekcan, şunları kaydetti:

“Kuyum ticaretinin takip ve denetiminin sağlanması maksadıyla Bakanlık tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacak. Yetki evrakı verilmesi, yenilenmesi ve iptal edilmesi süreçleri bu Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

Sistem sayesinde kuyum ticaretinin mevzuata uygun olarak yürütülmesi ve bu ticarete ait aktüel ve hakikat bilginin temin edilmesi, süreçlerin kısa müddet içinde ve muteber bir biçimde yapılabilmesi sağlanacak.”

-Yönetmeliğe terslik halinde yetki evrakı iptal edilecek

Yönetmelik kararlarına ters hareket edilmesi durumunda Bakanlıkça verilen müddet içinde karşıtlığın giderilmemesi yahut birebir takvim yılı içinde tekrarlanması halinde yetki evrakının iptal edileceğini belirten Bakan Pekcan bu durumda yetki evrakının iptalinden itibaren iki yıl müddetle yetki dokümanı verilmeyeceğini belirtti.

Bakan Pekcan, bu sayede, hizmet kalitesinin artırılmasına ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesine katkı sağlanacağını ve kesimin mevzuata uygun faaliyet göstermeyen işletmelerden arındırılacağını söyledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir