0 8 min 6 ay

Güvenlik Servisleri Tertip Birliği Derneği (GÜSOD) tarafından paylaşılan bilgilere nazaran; ülkemizde alanda fiilen vazife yapan özel güvenlik vazifelisi sayısı 330 binin üzerinde. Ülkemiz, Avrupa Birliği ülkeleri içindeki en yüksek özel güvenlik vazifelisi istihdamıyla birinci sırada yer alıyor. Özel güvenlik kesiminin yıllık cirosunun 20 Milyar TL’nin üzerinde olduğuna dikkat çeken GÜSOD Lideri Levent Güler, “Özel güvenlik kesiminin başta gelen sıkıntıları ortasında çalışanların özlük haklarının uygunlaştırılması muhtaçlığı yer alıyor. Dal çalışanları olan özel güvenlik vazifelilerinin özlük haklarında yapılacak uygunlaştırma muhtaçlıkları yeniliğini sürdürmekte. Özel güvenlik vazifelilerinin vefatı, yaralanması yahut işten ayrılması durumunda tazminat ödenmesi, SGK iş tarifleri listesine özel güvenlik güçleri başlığının eklenmesi üzere hakların sağlanması da dalı olumlu manada etkileyecektir” dedi.

Özel güvenlik bölümünün gerçek çalışma unsurları ve minimum standartlarını oluşturmayı hedefleyerek faaliyetlerine devam eden GÜSOD tarafından yapılan açıklamada, özel güvenlik vazifelilerinin özlük haklarında yapılacak iyileştirmelerin ehemmiyetine dikkat çekildi. Artan güvenlik gereksinimleri nedeniyle entegre güvenlik uygulamalarının öne çıktığının da altını çizen GÜSOD, kamu- özel dal iş birliği sürecinin sürat kaybetmeden sürdürülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesi kesime olumlu katkı sağlayacak

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından düzenlenen “Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Projelerinin Tanıtımı Programı’nda yaptığı konuşmada kesimin sıkıntılarına değinen GÜSOD Lideri Levent Güler, “Sektörün temel sorunu çalışanların özlük hakları ve çalışma kaideleri. Minimum fiyatın aşikâr oranda arttırılarak fazla mesai fiyatlarındaki çarpanın da yükseltilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıyeten yapılacak düzenlemelerle genel tatil fiyat çarpanının ve yıllık müsaade haklarının arttırılmasıyla birlikte özel güvenlik görevlilerine vazife malullüğü hakkının tanınmasının da gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte özel güvenlik vazifelilerinin vefatı, yaralanması yahut işten ayrılması durumunda tazminat ödenmesi, SGK iş tarifleri listesine özel güvenlik güçleri başlığının eklenmesi de dala olumlu katkı sağlayacaktır” dedi.

Artan güvenlik muhtaçlığı, entegre güvenlik uygulamalarının değerini ortaya koyuyor

Ülkemizde özel güvenlik bölümünün dinamik yapısı, artan güvenlik gereksinimleri, kesimdeki süratli sirkülasyonun yanı sıra teknolojik alt yapıdaki gelişmelerin entegre güvenlik uygulamalarını dikte ettirdiğinin altını çizen Güler, “Dünyada da birebir sürecin süratle uzaklık kat ettiğini görüyoruz, bu bağlamda daima olarak tekrar yapılanma gereksinimleri karşımıza çıkmakta. Özel güvenlik dalındaki öbür kıymetli mevzu ise kamu-özel kesim iş birliği. Kamu güvenliğini tamamlayıcı olarak faaliyetlerini sürdüren özel güvenlik dal taraflarının kamu ile ortak platformda yakın iş birliği içinde bulunmasının bölüm gelişim sürecine olumlu yansımalar sağlayacağını düşünüyoruz” diyor.

“Genel Kolluk – Özel Güvenlik İşbirliği ve Entegrasyon Projesi” faal bir iş birliği sağlamayı sürdürüyor

“Genel Kolluk – Özel Güvenlik İş birliği ve Entegrasyon Projesi”nin faal bir iş birliği ve uyum sağladığına dikkat çeken Levent Güler, “Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından projelendirilerek 2019 yılında hayata geçirilen “Genel Kolluk-Özel Güvenlik İş birliği ve Entegrasyon Projesi” ‘KAAN’ uygulamasının; aktif, verimli, sürdürülebilir, ölçülebilir ve denetlenebilir bir güvenlik hizmeti sunarak, özel güvenlik vazifelilerinin aidiyet hisleri ve vazife sorumluluklarını arttırdığını düşünüyoruz” formunda kelamlarına devam etti.

ÖGNET, 250 Milyon TL tasarruf sağladı

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’nın 2019’da hayata geçirdiği “Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyon ÖGNET Projesi” ile özel güvenlik hizmetlerine ait bütün bilgilere dijital ortamdan erişim sağlandığını belirten Güler, “ÖGNET ile iş ve süreçleri daha süratli, kolay ve inançlı bir biçimde yürüterek, vakit ve insan gücü kayıplarının önüne geçilmiş ve yaklaşık 250 Milyon TL tasarruf sağlanmıştır. Bölüme katkı sağlayacak bir öbür husus ise özel güvenlik eğitimleri. Bilhassa; spor, kritik tesisler ve raylı sistemlerin güvenliği üzere alt alanlarda ihtisaslaşmaya yönelik eğitim modellerinin oluşturulmasının hayli kıymetli olduğunu düşünüyor, bu eğitimlerin önümüzdeki devirde online platform üzerinden yapılabilmesinin de büyük kolaylık sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki tek tip üniforma uygulamasının, özel güvenlik vazifelilerinin toplum nezdindeki güvenirliklerinin, kuruma bağlılıklarının, aidiyet hisleri ve görünürlüklerinin artırarak, özel güvenlik vazifelilerinin imajına olumlu katkı sağladığını düşündüklerini belirten GÜSOD Lideri Levent Güler, bölüm standartlarının gelişim sürecine katkı sağlamayı sürdüreceklerini söyledi.

Güvenlik Servisleri Tertip Birliği Derneği (GÜSOD) hakkında:

GÜSOD; özel güvenlik kesiminin hakikat çalışma prensiplerini ve taban standartlarını oluşturmayı hedef edinmiş özel güvenlik şirketlerinin yöneticileri tarafından 25 Ekim 1994 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Dalın en eski ve öncü sivil toplum kuruluşudur. GÜSOD, bünyesindeki özel güvenlik şirketlerinde 60 binin üzerinde özel güvenlik vazifelisi istihdam edilmektedir. Özel güvenlik kesiminde gerçekleşen cironun yüzde 25’i GÜSOD üyesi şirketlere aittir. GÜSOD; 2000 yılından bu yana Avrupa’da 23 ülkenin (bu ülkelerin 17’si AB üyesidir) üye olduğu Avrupa Güvenlik Hizmetleri Konfederasyonu’nun (Confederation of European Security Services (CoESS) asli üyesidir. GÜSOD; Konfederasyon bünyesinde faal olarak faaliyetlerini sürdürmekte, ülkemizde kesim standartlarının gelişim sürecine katkı sağlamaktadır. GÜSOD üyeleri; Bantaş Nakit ve Değerli Mal Taşıma ve Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Çetin Küme, Desmer Güvenlik Sürat. Tic. A.Ş., G4S Güvenlik Hizmetleri A.Ş., ISS Proser Muhafaza ve Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Loomis Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Securitas Güvenlik Hizmetleri A.Ş., TAV Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş., Zirve Savunma ve Güv. Sis. Sanayi A.Ş.’dir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir