0 4 min 5 ay

Ramazan ayında tüketilen besinlere dikkat edilmesi sağlık açısından epeyce büyük kıymet taşıyor. Oruç tutanlar iftar için ağır yemekleri tercih ederken, sahurda ise daha hafif besinler tüketiyor. Ramazan ayının en değerli öğünü olan sahurda tüketilen besinler, gün içerisindeki iştah denetimini olumlu ya da olumsuz tarafta etkileyebiliyor. Yiyeceklerin kimileri tokluk hissi sağlarken, kimileri ise açlık hissine neden olabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ceyda Parıltı Çakın, sahurda kesinlikle yenilmesi ve uzak durulması gereken besinleri şöyle sıraladı:

Tok kalmayı sağlayan besinler:

Yumurta: Yumurta tokluk veren besinlerin en değerlisidir. Yüksek kaliteli protein içeriği sayesinde mide boşalmasının yavaşlamasını sağlayarak yeterli bir iştah denetimi sağlamaya yardımcı olur.

Tahıllar: Tam tahıllı ekmek, karabuğday, yulaf üzere liften güçlü kompleks karbonhidratlar sahurda kesinlikle tüketilmelidir. Bu tahıllar bedenimizin temel güç kaynağı olup gün içerisinde daha istikrarlı bir kan şekeri profili sağlayarak tokluk hissine katkıda bulunur.

Yeşillikler: Domates, salatalık ve biber üzere çiğ sebzeler kesinlikle sahur sofrasında yer almalıdır. Çiğ zerzevat tüketimi ile artan lif alımı yeniden mide boşalmasını yavaşlatarak daha uzun mühlet tokluk hissi sağlayacaktır. Çiğ sebzelere ek olarak sahur menüsüne bir adet taze meyve eklemek bu etkiyi artıracaktır.

Süt eserleri: Peynir, yoğurt, süt yahut kefir üzere süt eserlerine yer vermek protein alımına katkı sağlayarak iştah denetimine yardımcı olmaktadır.

Kuruyemiş: Ceviz, çiğ badem, fındık ve tuzsuz zeytin içerdiği sağlıklı yağ asitleri ve diyet lifi sayesinde tok kalmanıza dayanak olmaktadır.

Uzak durulması gereken besinler:

Kızartma çeşitleri: Kızartma tekniği ile pişirilmiş her türlü yiyecek sağlıklı beslenme tekliflerinde yer almamakla birlikte oruç tutarken de tercih edilmemelidir. Zira yüksek yağ içeriğine sahip öğünlerden sonra kan şekeri süratli bir formda düşebilmekte; gün içerisinde susuzluk hissi artabilmektedir.

Şarküteri eserleri: Salam, sucuk, sosis, pastırma üzere şarküteri eserleri yüksek ölçüde yağ ve tuz içermekte, bu nedenle uzak durulması gereken besinler ortasında yer almaktadır.

Hamur işi: Kek, poğaça, börek üzere hamur işleri ve beyaz ekmek, tüketildikten sonra kan şekerinin süratli bir halde yükselip daha sonra düşmesine neden olmaktadır. Bu eserlerin sahur menüsünde yer alması gün içinde daha fazla acıkma hissi yaratabilmektedir.

Çay ve kahve: Sahurda çok fazla çay ve kahve tüketmek bedenden sıvı kaybını artıracağı için susuzluk hissine neden olacaktır.

Meyve suyu: Meyveler kabuklu ve bütün halde tüketilmeli, suyu sıkılmamalıdır. Meyve suyu tüketimi gün içerinde istikrarlı bir kan şekeri profili sağlamazken; meyve suyunda diyet lifinin olmaması iştah üzerine olumsuz tesir göstermektedir.

Kavrulmuş ve tuzlu kuruyemiş: Kabuklu yemişler kesinlikle kavrulmamış ve tuzsuz halde tüketilmelidir, aksi takdirde susuzluğu tetikleyebileceği unutulmamalıdır.

Yağlı et eserleri: Genel olarak besinlerin yağ, tuz ve baharat içeriğine dikkat edilmeli; kavurma ve öteki yağlı etlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir